DJing a DJové

 

Pro někoho osoba nazývaná DJ - Disc Jockey (čili jednoduše přeloženo „ten co kočíruje  desky“) znamená doslova něco mystického, nadpřirozeného. Tito páni a dámy stojící za gramofony a mixpultem jsou pro mnohé něco jako polobozi. Pojďte nahlédnout na dobu vzniku jejich Olympu a napijte se z jejich nápoje ambrozie!

DJing je s taneční hudbou propojen už od 70tých let, kdy v prvních chicagských housových klubech (tehdy pouze gay kluby, kam směli jen pánové!) začali své řemeslo provozovat takové legendy jako Jesse Saunders, Marshall Jefferson, Franki Knuckles a další. V té době samozřejmě ještě neexistovaly pojmy jako techno, jungle, trance apod. Hrálo se všechno od soulu přes disko, electro až po instrumentální housové skladby (mimochodem, nikdo přesně neví, kde slovo house vzniklo, ale s největší pravděpodobností je odvozeno od jména Warehouse, což byl jeden z nejznámějších chicagských klubů).

Do konce 80tých let se housu nejvíce dařilo ve Spojených Státech, Evropa mezitím zažívala svá nejlepší "disco" léta. Změna přišla nástupem Acid Housu, psal se rok 1987 a ve Velké Británii tento styl změnil život tehdy ještě neznámým mladíkům, kteří se dnes právem řadí mezi nejlepší DJ na světě. Ano, mám na mysli taková jména jako jsou Carl Cox, Paul Oakenfold nebo třeba Dave Clarke! Pamětníci, kteří si to všechno prožili, vzpomínají na tu dobu jako na nejlepší léta taneční hudby. Britské Summer Of Love v roce 1993 se stalo legendou!

Rozdělování do různých stylů nastalo někdy v roce 1994. Z rychlých skladeb, které neobsahovaly žádné vokály, zato nepostrádaly různé industriální zvuky vzniklo techno. Do pomalejších vod zakotvili ambient, downtempo a trip hop. Koho nebavil Hip Hop mohl poslouchat daleko rychlejší a ostřejší jungle, house se rozlomil na break beat, garage a 2 step! Disko jaké představovala v 70tých letech například Donna Summer zcela zaniklo a nahradilo jej tzv. eurodisco. Tento styl se až na drobné maličkosti přestal zcela vyvíjet a v dnešní době na nás ještě stále útočí jak z diskoték tak z rádií.

Určitě se dá říci, že jednotlivé styly zvukově čerpají od jiných, navzájem se propojují a doplňují. Například v break beatu, nebo junglu naleznete jak prvky housu tak i techna či electra. Ze začátku je těžké se mezi nimi zorientovat. Zde jsem vám vyjmenoval aspoň ty základní, doufám, že se v tom nikdo neztratí. Možná pomůže si poslechnout nějaké známé DJ, kteří právě jednotlivé styly prezentují, zeptat se: "Cože to ten Loutka hraje za styl? Aha, to je house." Vždy se ve vašem okolí najde nějaký chytrý člověk, který vám rád poradí.

DJů je dnes jak kapek po dešti, skoro na každé vesnici narazíte aspoň na jednoho. Tím vzniká daleko větší konkurence a je opravdu těžké se prosadit. O tom, co za těma "gramcema" vlastně dělají snad až někdy příště.

Dalo by se o tom všem psát a rozepisovat do nekonečna, doufám, že jsem vám aspoň trochu osvětil hudbu, která je tak pestrá a krásná. Zkuste si občas poslechnou i něco jiného, než to, co vám nabízejí rádia. Hledejte a věřím, že nebudete zklamáni. Kdo jednou poznal, ví, co tím myslím. Přeji všem čistý zvuk do uší a hodně zábavy na tanečních akcích.

  Ajchík